Furt se něco děje
24.6.2013
Minulou sobotu jsem po delší době opět konečně zhlédl naživo buťácký koncert, tentokrát v Pusté Polomi. Koncert odstartoval po půl jedenácté Radkovými slovy: "Budeme hrát hodinový set, takže o žádné velké umění nepůjde". A pak spustili sadu všech známých pecek od Jednou ráno až po závěrečnou Cesta byla suchá. Z nové desky nehráli nic, bylo to opravdu na jistotu, Tajemství, Krtek, Hajcman blues, František, Nad stádem koní, Tlustá paní, Vrána, všechny si bohužel nepamatuji. Vše zahráli naprosto perfektně, musím celou kapelu opravdu pochválit, protože ten den už hráli svuj třetí koncert a na jejich výkonu se to nijak neodrazilo. Pro vlastní pobavení si vystřihli akorát dvě mírné hudební instrumentální variace v Krtkovi a v Tlusté paní. Na mne osobně nejsilněji zapůsobila píseň Tisíc koroun. Nevím přesně jak dlouho hráli, potažmo jak dlouho přetahovali, ale poslední tři skladby už Richard zuřivě naznačoval Radkovi, že by to mohl ukončit, že už toho má plné brejle. A Radek pořád něco vymýšlel a přidával, až se konečně dostal k Cestě. Takže pro mne skvělý zážitek, kluci díky a pro ostatní jsou fotky v galeryji.
4.6.2013
Konečně jsem si s ročním zpožděním koupil loňskou desku Duperele. Jaká je? Fantastická. Po šesti letech vydali další desku a vůbec nic neztratili na svém kouzlu. Jestli jsem měl po Votom pocit, že se vrací k Rastakayakwanně, tak u Duperele je to jasný návrat ke Dřevu. Deska je doslova nabitá hudebními nápady, hříčkami a jemnými butovskými šťouchanci. Opět se pohybují na tenké linii mezi popem a jazzem tak bravurně, že jim posluchač odpustí jakýkoliv nestravitelný moment. Tuhle desku natočili Buty určitě pro sebe, ale zároveň i pro všechny, kteří jim rozumějí. A já jim za to děkuji.
12.1.2011
Po delší době jsem přidal další krásné fotky do galeryje. Jedná se o koncert z 18.8.2011 v rámci opavského kulturního léta. Fotky jsou opravdu velmi povedené a pořídil je Martin Kůs, tímto mu za ně děkuji. Dále před Vánocemi vyšel pěkný rozhovor s Richardem, ze kterého se dozvíte i něco k připravované desce, už jsem na ni docela natěšený. Celý rozhovor jsem pěkně postaru ručně přepsal a fotky oskenoval, pro mne po dlouhé době takový mírný návrat do minulosti. A ještě jsem našel malou reportáž z loňského listopadu pro ČT. Když ji budete pozorně sledovat, všimnete si i několika názvů nových písniček.
31.5.2011
Konečně jsem se dostal k tomu, abych doplnil další informace do historie kapely. Tentokrát se mi zdrojem stal dokument Ahoj, jsem Radek. Ještě mám v paměti jeden docela zásadní moment, a to když si But všiml Karel Šíp a dal jim prostor ve svém pořadu Hitšaráda. Bylo to někdy v roce 1993 či 1994, hráli tam Chtěl bych se jmenovat Jan a možná i Demáček, ale ruku do ohně bych za to nedal, je to přece jen už kupa let. Bohužel nemůžu k tomu už sehnat nikde žadné informace ani záznam. Ale našel jsem jeden pěkný song, jestli chcete slyšet, jak to v roce 1989 ladilo Radkovi s Marií Rottrovou, mrkněte na Youtube. Další pěkný dobový článek je recenze na Ppoommaalluu z roku 1995 ve slovenských novinách Sme. Z posledních let jsem našel další dva pěkné rozhovory, jeden pro Přerovský deník a druhý pro Sedmičku.
27.5.2011
Aby toho nebylo ke stahování málo, ještě jsem našel na www.uloz.to kompletní singl desku Malinkého ptáčka, všem ji doporučuji, protože obsahuje nejen rockovou verzi ptáčka, ale hlavně strhující živák Uchem jehly.
26.5.2011
Teprve až po dvou měsících jsem zaregistroval, že Buty mají nový oficiální web. Konečně. Pokud znáte tyto stránky, pak jste jistě zaregistrovali shodu v textu o historii kapely a následný odkaz na tyto stránky. Docela mě těší, že sami účastníci převzali text o sobě a nic v něm nezměnili. Musím ovšem dodat, že i můj text je z velké části posbírán po troškách na internetu a uchován pro pozdější generace. Tímto všem původním autorům děkuji a také děkuji sobě za skvělý nápad. Dále musím pochválit Buty (jmenovitě Petra Vavříka) za zveřejnění svých tajných zásob digitálních nahrávek, můžete je najít v sekcích Z pravěku a Odpadky. Kdo jiný by měl dostávat k fanouškům své skladby, ať už použité či nepoužité, než sami autoři. Vůbec by se neměli v tom omezovat a zvláště v dnešní době, kdy je vše digitalizováno a kapacita nahrávky již nehraje žádnou roli. Byl bych rád, kdyby Buty využili těchto možností naplno a dávali ke stažení mnoho svých nahrávek včetně celých koncertů. A aby toho nebylo pro dnešek málo, na serveru www.uloz.to se konečně objevil záznam koncertu Änpläkt Seretläk. Jedna verze je video záznam, bohužel se nějak rozutekl zvuk s obrazem a ve finále ten rozdíl děla asi sekundu, což jde docela poznat, navíc obraz je hodně nekvalitní. Druhá verze je čisté audio vytažené z toho špatného video záznamu. Kvalita zvuku není špatná, záznam byl asi stažen z digi vysílání (obraz v analogu by se třepal), ale pořád se jedná o mp3 s ne moc vysokým bitrate.
17.9.2010
Přesně před čtrnácti dny proběhl v Opavě výborný koncert na Stříbrném jezeře. Kluci hráli v té nejsyrovější sestavě, tj. Radek, Richard, Petr, Milan a Milan. Čistého času bylo odehráno dvě hodiny a zaznělo úplně všechno od první desky až po poslední, Vrány, Tlustá paní, Čůrky, Ruka, Cesta, Kočka, Tisíc korun a další. Zejména poslední jmenovaná mi pak přišla zatraceně draho, protože po zakoupení druhého pivka mě někdo o těch tisíc korun obral. Holt jsem měl koncert za světovou cenu. Účast nebyla velká, asi pětset lidí, koncert se konal u vody, takže byla i dost zima a mělo to evidentní vliv na publikum, které bylo v první půli takové zamrzlé, po přestávce se ovšem docela rozpařilo. Hudebně to bylo naprosto dokonalé, zejména bych vyzdvihnul přínos pana Straky. Pro znalé fanoušky pak písnička Tlustá paní přinesla mírnou zacyklenou a-molovou smyčku, ze které se nemohla vymotat. A pro neznalé zazněl i František Kdokoliv. Zkrátka nemělo to chybu a kdo nebyl, může litovat. Pořídil jsem i nejaké ty fotky, jsou v galeriji.
25.1.2010
Pozor, skvělá příležitost vidět nádherný koncert Änpläkt Seretläk, který poběží v televizi snad po deseti letech. Jeho první repríza již běžela přesně na Silvestra ve čtyři hodiny ráno na ČT1, kdo ovšem má chuť v tento čas sledovat televizi? A teď tu máme druhou reprízu v trochu přijatelnější čas, 27.1 ve 3:20 na ČT2. Pěkně si nastavte nahrávací přístroje a pořádně si to užijte. A ne aby někoho napadlo to dát na net.;-)
6.11.2007
V neděli 4.11 běžel na dvojce ČT skvělý dokument o Radkovi, Richardovi, Butách a minulosti. Pro ty, kteří jej neviděli mám dobrou zprávu, stačí hrábnout do archívu on-line vysílání: Ahoj, jsem Radek. A pro mě další skvělý zdroj informací, kterými brzo doplním historii kapely.
2.10.2006
Jak je důležité sledovati dění okolo butatění. Další skvělý rozhovor s Radkem :-), jo jo, já vás varoval.
1.10.2006
A máme tu horkou novinku přímo od zdroje, Richard Kroczek mi poslal link na videoklip k Pusince na prdel. Akorát to má malé dva háčky, ten první že musíte mít v prohlížeči plugin flashe minimálně 8 verzi a ten druhý že to spolehlivě funguje pouze v některých prohlížečích, například v IE (čímž se programátoři v BMG opět vyznamenali) a Opeře, Mozilla i Firefox se v lepším případě zaseknou, v horším případě zaseknou celý komp. Ale třeba to neplatí úplně obecně, je třeba vyzkoušet ;-). Richardovi děkuji a ostatním přeji pěkné kochání :-)).
16.9.2006
K dnešku jsem uzavřel anketu o nejlepší desku a hned nachystal další. Tu starou jsem přesunul do galeryje. Mimochodem hlasovalo celkem dost lidí a výsledek mě opravdu zklamal :-(.
11.9.2006
Moc pěkný rozhovor s Radkem vyšel před týdnem v Hospodářských novinách. Určitě nebyl jediný...:-)
20.6.2006
Hurá, všimli jste si toho už? Nevšimli? No Buty mají nový web, tak honem na něj. Je moc povedený, grafika, php, informace, fórum, no prostě konečně profi kvalita. Obsahuje prozatím málo informací co se týká minulosti a zákulisí, ale to se možná časem doplní. Skladby jsou bez lyrik a občas i nějaká ta ukázka. Co mě trochu štve je u ukázek použitý formát wma. Kdo jej zná, chápe jistě proč. Richarde, raději do mp3!!! A protože jim pravděpodobě všechno zaplatila Sony BMG, jsou použity framy a v horní části okna prohlížeče je takový odporný reklamní vyhledávací frame. Ten opravdu moc pěkně nepůsobí, respektive u žádné jiné kapely jsem to neviděl :-( Uvidíme nakolik teda ještě doplní a budou zveřejňovat informace, které na veřejnost prosakují přes tři filtry. Prozatím jsem velmi spokojený a nejvíce mi udělalo radost fórum. Už jsem dostal pár ohlasů na jeho absenci zde a naštěstí se to tak pěkně vyřešilo.
15.6.2006
Tak už jsem konečně přepsal ty lyriky od Votom, samozřejmě i se všemi básničkami. Neustále pozorně poslouchám Votom dokola a libí se mi čím dál více. Je to opravdu skvělá deska, chvílemi možná těžce stravitelná, ale jako celek na mě působí velice podobně jako Rastakayakwanna. Je plná ironie, parodie a Pastouškovských vtípků. Je trochu pro mne problém hodnotit tu desku objektívně, protože ta deska je naprostá butovština. Což je přesně to, co od nich každý čeká, ale pro fanouška, který velice dobře zná jejich předešlé desky, je pak problém objevovat něco nového, protože každá písnička či nápad připomíná už něco předtím zrealizovaného, jako by Pastouš vykrádal neustále sám sebe. Což do jisté míry je pravda, ale tomu se přece nedá zabránit. Docela zajímavá recenze na toto téma je tady. Každopádně podle mne touto deskou opět Buty vycenili zuby. Teď jenom aby jim to vydrželo.
13.6.2006
Další velice pěkný rozhovor s Radkem a Ríšou pro časopis Muzikus z minulého čtvrtku. A prší a prší a prší, rozhovory prší....
9.6.2006
Tak je to tady, Votom je doma. Opravdu jsem ji k mému úžasu koupil za 299 Kč, takže možná v Praze se dá koupit i levněji (našeho malého města se velkoměstské ceny většinou netýkají :-). Těžko říct, jestli si tu cenu vydupala kapela nebo vydavatelské firmy přešly na jiný způsob myšlení, no tomu druhému teda vůbec nevěřím. Pro začátek přináším zatím jen základní informace, lyriky plus nějaké mé postřehy dodám příští týden. Zatím na mne deska působí velice dobře, ty poetické vtípky se mi docela líbí (navíc do koncepce desky zapadají), písničky jsou všehochuťové a každý si najde to svoje. Jedna věc mne ale mrzí, tu nádhernou písničku 1000Kc trošicku překroutili do popovějšího hávu a úplně ztratila to typické pastoušovské smutno (pro mne malé zklamání), ta demo verze je zkrátka více komornější. O tom ale až příště, do té doby Votom musím ještě pořádně naposlouchat.
8.6.2006
Od úterního večera do dnešního poledne bohužel tento web nefungoval vlivem napadnutí a zneužití mého php skriptu. Ano ano, v podstatě si zato můžu sám, sypu si popel na hlavu ;-) Nyní je ovšem již vše zabezpečeno a zprovozněno. Navíc jsem pro všechny fandy připravil výborný rozhovor s Radkem a Ríšou, který vyšel v Lidovkách minulou sobotu. Já jsem říkal, že z toho reklamního mraku bude pršet.
A jako vzpomínku bych ještě přidal jednu pěknou recenzi sice trochu staršího data, ale s pěknými fotkami.
30.5.2006
Pro všechny potencionální kupce nové desky mám velice potěšující zprávu, již několikrát jsem na ni narazil v nabídce různých e-shopů za cenu 270,- Kč. Asi prosakují z kuloárů vydavatelství tajné informace ;-).
26.5.2006
A už to ppoommaalluu začíná, díky googlu máme tady první úlovky, bezvadný rozhovor s Radkem a Ríšou spáchaný před deseti dny, komentář Radka ke skladbám nové desky, jakás takás recenze na novou desku (se stejným komentářem od Radka - to by mě stejně zajímalo kdo od koho opisoval ;-)) a jako bonus rozhovor s Radkem v jednom nejmenovaném bulvárním deníku (ale ten berte s velkou rezervou :-)). A ve zkratce prozradím ještě název nové desky, "Votom".
12.5.2006
Tak už je to tady, už se blíží to, na co všichni netrpělivě čekáme. Nejen že samotné Buty avízují finišování nové desky, ale už je známo i datum vydání. A to zní 6.6.2006. Samozřejmě ihned nato se všichni dočkáte všech potřebných informací ;-). Škoda, že nemohu dostat jeden výlisek z propagačních důvodů zadarmíko, no ale naštěstí v tomto případě půjdou peníze na správnou věc. A ještě dodávám, že celé léto bude přeplněné rozhovory a články o Butech, takže se máte na co těšit, bude to doslova lijavec.
23.9.2005
Pokud se chcete dozvědět zajímavé informace o Petru Vavříkovi, čeká vás v tiskové sekci pěkný článek ze staršího čísla časáku Muzikus. A jako bonus reportáž z koncertu v Lucerna Music Baru z ještě staršího čísla Muzikusu.
4.8.2005
Opět google slaví úspěchy, narazil jsem na další pěkný starší rozhovor na:
http://www.needrland.cz/view.php?cisloclanku=2000042101.
Tak sehnat ten singl TATA bude asi větší oříšek než se zpočátku jevilo :-))
29.7.2005
Výzva všem o pomoc: pořád nemám cd singl TATA, koupím od kohokoliv za téměř cokoliv. Pokud někdo vlastní a chce se jej zbavit, prosím napište na admin@borgo.cz. V tomto výjimečném případě se spokojím i s mp3, p2p jsem zkoušel a nikde není po tomto singlu ani stopy.
13.5.2005
Přidal jsem pouze anketu o nejoblíbenější desku. Jsem sám zvědav, jak dopadne takový menší dlouhodobý průzkum. PS: dnes je pátek, třináctého.
27.4.2005
Tento týden Buty spouštějí šňůru koncertů a na přesný rozpis se můžete mrknout na http://www.buty.cz/cokdykde/.
A další zajímavou novinkou je, že pokud zatoužíte si poslechnout Buty živě v unplugged verzi, máte možnost si kapelu pozvat až do domu. Jejich oficiální nabídka je na http://www.buty.cz/aktuality/parta.htm.
13.4.2005
Tak s tím tvrzením minule, že u But se nic neděje, jsem trochu hmátl vedle. Na oficiálním webu (bohužel jsem to zjistil až dnes :-) je k dispozici nová skladba ke stáhnutí. Dohromady jsou již dvě a můžete je stáhnout odsud:
http://www.buty.cz/aktuality/1.mp3
http://www.buty.cz/aktuality/1000Kc.mp3 (opět mě Milan Straka dostal :-)
Jsem rád, že můj strach z kvality nových skladeb byl naprosto zbytečný. Pokud jsem psal, že doufám ve srovnatelnou kvalitu nových skladeb s jejich deskou Ppoommaalluu, asi jsem nebyl sám kdo měl takovéto pocity. Pozorně si poslechněte obě mp3, protože obě skladby a zejména 1000Kc, jsou naprosto fantastické. Buťáci se vrací do starých kolejí, po kterých jeli mezi Ppoommaalluu a Rastayakwanna. Samozřejmě mám rád všechny desky, ale přece jen na přearanžovaném Kapradí a Normale nejde slyšet to, co je na Butech tak jedinečné. Jestli bude taková celá deska nebo zda se jedná výjimku či pracovní verzi, to se dovíme bohužel až po vydání.
A aby toho nebylo málo, našel jsem na netu jeden starší rozhovor s Richardem Kroczkem:
http://www.musicserver.cz/clanek.php?id=4499
6.4.2005
U But se pořád ni neděje a není pomalu o čem psát. Naštěstí jsou tady (na této zeměkouli) výborné fulltextové vyhledávače, kterými jsem získal dva skvělé rozhovory.
První je s Vlastou Rédlem - http://archiv.redl.cz/on-line.php?id_on=archiv&datum=031120
a druhý s kapelou Laputa - http://www.musicserver.cz/clanek.php?id=2645.
Pokud se tedy nepřiměřeně nudíte, vzhůru do toho. Jelikož jsou oba k dispozici na netu, nepřišlo mi vhodné je uzmout a dát je tady (pro rejpaly, ty ostatní rozhovory jsem ručně přepisoval z psané formy).
17.12.2004
Konečně jsem přidal do deskografie poslední desku BuTykvariát a trochu se musím o ni rozepsat. Po důkladné analýze desky jsem nabyl obrovského přesvědčení, že se jedná čistě o marketingový tah firmy BMG a kapela s tím nemá nic společného. Lze takto usuzovat hned z několika faktů, v bookletu nejsou vůbec žádné vtípky ani srandičky kapele tak vlastní, rovněž jejich jména nejsou nikde udána, a hlavně, ten výběr skladeb (když navíc opomenu absenci nějakého pěkného hudebního překvapení). Richarde, jestli si tohle někdy přečteš a shledáš na mých slovech něco pobuřujícího, prosím nezlob se :-) A teď dále, vůbec nechápu, kdo mohl dát dohromady tak pochybný výběr písniček a podle jakého klíče je vybíral. Pokud je to podle komerčního úspěchu, co tam potom dělá např. Ledňáček, Beskydy, Čubrmajka nebo Píšťalka. Pokud dle oblíbenosti u samotné kapely, proč František nebo Pod Temelínem. Nebo že by dle fandovského ohlasu? To by tam jistě nechyběl Pocit, Čůrky, Tajemství, Divný Host, Paní vedoucí atd. Opravdu tomu nerozumím, z posledních desek tam jsou všechny, které mají i videoklip, ze starších je to snad podle náhody :-) Pokud pochybujete o výše napsaných slovech, stačí se podívat na obsah desky Kosmostour2000, tam je opravdu obsažené vše co kapela ráda hraje na svých koncertech. Jistě, při veliké podobnosti by nemělo smysl desku vydávat, proto byl asi záměr udělat výběr jiný a zároveň stejně dobrý, moc se bohužel nepovedl, alespoň trochu se měli inspirovat tím co kapela ráda hraje. Což by bylo asi trochu kontraproduktivní pro BMG, protože Radek velice nerad hraje např. Krtka a Františka. A navíc samozřejmě nechápu, komu je deska vlastně určena. Pro fanouška ten výběr nemá žádnou hodnotu, obzvláště pokud vlastní všechny desky. Cenu by to mělo pokud by do výběru zahrnuli třeba dnes již nesehnatelnou rockovou verzi Malinkého ptáčka. Pro posluchače středního proudu, který Buty příliš nezná, ta deska nemá zase žádnou výpovědní hodnotu, na jedné straně si poslechne ohraného Františka a na druhé velice osobitou Píšťalku. Navíc takový to posluchač bude velice nerad kupovat hned dvojdesku od kapely, kterou zná jen tak mimochodem, když občas v rádiu zazní František. Sečteno a podtrženo: buď měli dát dohromady nejúspěšnější písničky a dát je na jednu desku nebo vybrat na dvojdesku dle uvážení samotné kapely. Jediné co mě na této desce může opravdu těšit je, že určité procento z prodeje přijde do jednotlivých buťáckých peněženek :-)
A zavěrem potěším všechny, kteří mají rádi film Jízda a zajímají je fotky z natáčení. Sehnal jsem jich hned dvacet tři plus filmový plakátek a všechno na vás už čeká v galeryji ...
15.12.2004
Pro dnešek jsem přidal pár pěkných fotek a jeden výborný rozhovor pro časopis Muzikus. Dále jsem ukořistil nádhernou sérii fotek z natáčení Jízdy, ale o tom zase až příště.
9.12.2004
Po pěti letech dostává tento web nový kabátec. Celý obsah je přemístěn, ale prozatím ne zcela doplněn. To proběhne v následujích pár týdnech. A jak jste si jistě všimli, atmosféra webu má evokovat desku Ppoommaalluu, protože pro mne (a nejen pro mne) je ta deska tou nejlepší, kterou vydali. Snad se na mne za toto tvrzení nebude zlobit někdo, kdo obdivuje jejich tvorbu před a po této desce. Prozatím přeji plno pěkných pocitů při surfování.
2.12.2004
Pomalu ale jistě se blíží do finále nová verze tohohle webu. Pokud vše půjde tímhle tempem, dočkáte se jej ještě do vánoc. Kromě vzhledu bude doplněno i spousta údajů, včetně tabulatur, fotek apod. Již brzy na viděnou :-)
26.11.2004
Dneska byl zahájen zkušební provoz tohoto webu na nové adrese. Ještě chybí dodělat pár sekcí, animací a celkově to doladit. Tak se brzy těšte :-)
16.8.2004
V sobotu 14.8 byla v Ostravě akce Staropramenu, na kterém vystoupily Buty. Po nevydařeném a velice kritizovaném vystoupení na festivalu Colours of Ostrava přišel tento vynikající minikoncert jako náprava vlastní reputace na vlastním území. Skvěle nazvučené, dobrý výběr skladeb, výborná nálada, přesně takhle je znám z dřívějších koncertů a jsem velice rád, že ani po letech Radek neztratil svůj osobitý humor. Hráli z každé desky několik skladeb, pro mne je však důležité že hráli mou nejoblíbenější a to Čůrky :-) A zavěrem jeden vtipný moment, kdy uprostřed koncertu začali všichni hrát písničku, ale každý jinou :-))
29.7.2004
Tak jsem byl na obnovené premiéře Jízdy. Po deseti letech jsem si mohl znovu vychutnat tento výborně natočený film. Pocity jsem měl stejné a chvílemi ještě silnější než tenkrát, samozřejmě za to nemůže má zvýšená spotřeba thc od té doby. A zrovna nedávno jsem se dočetl na oficiálním webu, že se chystá nová deska, tak doufejme že bude minimálně srovnatelná s tím co jsem slyšel v kině.
Mimochodem, všiml si někdo ve filmu Zdeňka Svěráka? No vidíte a přece tam hrál :-))
9.6.2004
Konečně jsem se přinutil zasednout k tomuto webu a zapřemýšlet nad jeho úrovní. Po pravdě řečeno nic moc, proto jsem se rozhodl, že ho celý předělám a přestěhuji na lepší webhosting. Co se týče Butu samotných, tam se vlastně vůbec nic nestalo od doby poslední změny, vyjma vydání jedné výběrovky kde není vůbec žádný nový bonus. Pro mně veliké zklamání, nicméně jako velký fanoušek si tuto desku stejně koupím a doplním zdejší deskografii. Takže se již těšte na plno zajímavých novinek.
8.4.2002
Sice se teď delší dobu nic nezměnilo, ale odměna za to čekání bude sladká. Ukořistil a přepsal jsem jeden výborný rozhovor s Radkem pro Lidovky, takže rychle do toho. Ti kteří ho již znají, si aspoň osvěží paměť.
13.2.2002
Přesně jak jsem slíbil, reportáž o Továrně je tady. Sice to má trochu zpoždění, ale to přece nevadí. Hlavně, že jste se dočkali, článek je rovněž dostupný v archívu.
6.2.2002
Tak jsem se konečně přinutil dodělat stránky o Normale včetně všech lyrik, takže je tímto dnem zaktualizovaná deskografie a doplněna lyrikografie. A brzy si dáme nějaké zajímavé novinové články, třeba reportáž z natáčení videoklipu Továrna.
5.2.2002
Dnes jsem přidal takové malé překvapení, lyriky k singlu Malinkého ptáčka, kde vyšla jedna zajímavá polská písnička od Radka Pastouška a Vítka Kučaje. Příště už konečně dodám všechny informace o Normale, spěchat nijak nemusím, všechno je na oficiálním webu.
31.1.2002
Takže kdo chcete se dozvědět víc o Butach, nechť si koupí lednový REPORT (MUSIC & STYLE), protože ... se asi něco dozví ne? Poslední novinkou je pouze jeden obrázek právě z výše zmíněného časopisu. Poslali mi ho e-majlem, za což jim děkuji a navádím všechny fanoušky, aby si koupili lednové číslo REPORTU. Doufám, že mi bude vámi odpuštěno, musím být přece trochu vděčný. A také se již brzy tady objeví texty, které nikde nebyly zveřejněny.
23.1.2002
Bohužel jsem od nového roku neměl čas tady něco přidat, ale to se brzy změní. Už mám ukořistěné dva zajímavé články, které se tady objeví do týdne. Zatím tady pro ty, kteří neměli čas navštívit oficiální buťácký web, fotky z natáčení poslední desky Normale (která je mimochodem fantastická). Texty zatím jsou na oficiálním webu, ale brzo se objeví i zde. A závěrem bych rád sdělil dojmy ze silvestrovského přenosu pořadu Pavla Anděla s Butami coby hosty. Hráli neustále na živo staré i nové věci, vykládali plno svých mystifikačních zážitků a kupodivu vše pod (asi) naprostou střízlivostí. Měli s sebou i dva hosty cikány, kteří jim hostovali i na Normale, ti byli ze všech nejzábavnější. Nová deska je vůbec trochu mimo, proto se mi líbí. Prostě ten pořad byl dobry jak cip.
17.12.2001
V sobotu večer v pořadu Noc s andělem byl odvysílán v premiéře nový klip Továrna z nové dosky, kterou zatím ještě nemám, ale to se brzo napraví. Mimochodem, výborný odkaz pro každého, kdo chce vědět víc o nové desce Normale předem přímo z oficiálních stránek.
20.11.2001
Konečně jsem zpracoval ukořistěný rozhovor s Radkem z magazínu DNES. Je sice už pár týdnů starý, ale určite se najde někdo, kdo ho nečetl. Jsem bohužel teď trochu více vytížený, takže má vše menší zpoždění, ale snažím se, co mi síly stačí. Děkuji za pochopení.
19.11.2001
Moc se omlouvám, především těm jež mě e-mailovali, za zpožděné oznámení, ale pro ty, kteří to ještě neví. Do čtrnácti dnů má vyjít nová deska Normale. Nic víc bohužel nevím. A na oficiálních stránkách je ke stažení singl Duj Duj Duj.
25.9.2001
Před chvílí jsem se díval na oficiální web Butů a zjistil jsem, že nic nového nepřibylo. Asi se vůbec nic neděje, bohužel ja také nemám co bych dodal. Akorát jediná zajímavost poslední doby je vystoupení Butů na festivalu v Chicagu před pár týdny, který pořádala česká menšina. Doufám, že se tahle stagnace brzy změní.
26.6.2001
Včera večer byli v pořadu Michala Prokopa Krásný ztráty hosty Radek Pastrňák a Jakub Kašpar Špalek. Povídali si o hudbě, filmu Jízda, divadle aj. Od Radka jsme se dozvěděli, že s tím před pár lety chtěl praštit, jelikož byl označen za původce všeho zla v kapele, ale nakonec po chlapecké domluvě odešel Andrei Toader a problémy skončily. A v Jízdě nechtěl vůbec hrát, naštěstí byl zbytkem kapely k tomuto přinucen. Pro ty, kteří zmíněný pořad neviděli, mám informaci, že repríza proběhne dnes bohužel už ve 13:40 na ČT1.
19.6.2001
V Praze v Paegas Aréně - Sportovní hale na Výstavišti vystoupí 29.6.2001 v rámci oslavy nezávislé ankety interpreti Buty, Stromboli, Kabát, Dusilka aj. Vše bude v televizi v přímém přenosu na ČT1 pravděpodobně už od 18:00 hodin.
1.5.2001
Je mi líto, že jsem to neavízoval předem, nějak jsem na to zapomněl. Zapomněl, ale viděl. Tak pro ty, kteří zmíněný pořad neviděli, v sobotu 28.4 byly Buty v pořadu Noc s Andělem, jako host byl pozván Vlasta Rédl. Celý pořad byl velmi uvolněný, plný humoru, živě zahraných písniček (bylo jich 5 a jako hosté někteří členové GG Pump) a hlavně starých záznamů z dob, kdy Radek nosíval ještě ofinu přes oči. Ty staré záznamy byly fakt skvělé, na jednom měl opravdu Radek delší vlasy, na dalším hrál Marii Rottrové na kytaru a dokonce zpíval druhý hlas, a ještě do třetice hrál na kytaru v kapele Vlasty Rédla. To byly tak největší pecky, pak tam byla nějaká reportáž a celé to končilo záznamem z koncertu písníčky Nad stádem koní.
18.4.2001
Konečně jsem sehnal po dlouhém shánění singl Malinkého ptáčka. Všechny informace jsou již dostupné v sekci desky. Bohužel mi stále chybí singl Tata.
19.3.2001
V sobotu 17.3 bylo Butám uděleno gramy za skladbu roku 2000 díky písničce Nad stádem koní. Cenu předával Zdeněk Svěrák, jehož výstup byl jediný z celého ceremoniálu opravdu vtipný, autorovi písničky Vítu Rotterovi. Buty kompletně chyběly (což podle mě demonstruje jejich názor na tuto cenu) a Radek v puštěném záznamu vysvětlil, že v momentální době jsou na prázdninách u babičky.
5.3.2001
Konečně jsem si koupil Kosmostour2000, tak jsem doplnil všechny potřebné údaje. No nedá se nic jiného dělat, jsem jen pouhý fanoušek a chudý pracující. Deska je ovšem výborná, skvěle nahraná, akorát musím trochu kritizovat absenci některých výborných písniček jako třeba "Fakír v lázních" či "Pocit", které mě na koncertě nejvíce unesly.
26.1.2001
Koho zajímá, co momentálně dělá dnes již bývalý člen kapely Buty Andrei Toader, kromě toho teda, že spolupracuje na scénářích pořadů (tohle jsem už sem fakt jednou psal) Čtvrtníček, Šteindler, Vávra uvádějí, může si přečíst v rozhovoru, který jsem včera ukořistil. Stručně napsáno založil kapelu Laputa s Petrem Vavříkem a momentálně vydávají první album. Pro mě to bylo překvapení trochu naopak, jelikož to co dělá (a pod jakým názvem) jsem se dozvěděl už v srpnu 1999 a to takovým způsobem, že kamarád kamaráda říkal...atd. Jsem příjemně překvapen, že na té fámě bylo něco pravdy. Pokud někdo něco ví, nechť mi kliďánko napíše.
25.1.2001
Konečně je už jedna deska kompletní. První verze desky Ppoommaalluu ma už pohromadě všechny akordy. Týká se to jenom jedenácti skladeb. Novou desku stále nemám.
29.12.2000
Nová deska už je opravdu na světě, měl jsem ji v ruce, bohužel se mi teď nedostává peněz. Jediné co mohu sdělit, že je to dvojdeska. Každopádně to bude můj první cíl do nového roku. Tak přísahám.
5.12.2000
Každým dnem by se na trhu měla objevit nová dvojdeska jakožto sestřih třiceti písniček z KOSMOTOUR2000. Zároveň vychází videokazeta s hodinovým záznamem ostravského koncertu (doufám, že to bude ten "Änpläkt Seretläk") a všemi klipy, které kdy byly natočeny. A ještě ke všemu vychází vzpomínková autobiografická kniha od Radka Pastrňáka. To vše mám z ukořestěného rozhovoru Ríši a Radka s Lidovkami, který najdete v "Archívu".
13.11.2000
Takže po shlednutí oficiálního webu jsem se rozhodl, že se mu trochu přiblížím (jenom v dyzajnu). A proč ne!
4.10.2000
A teď naprostá bomba. Buty mají své (už pokolikáté?) oficiální stránky a dokonce svou vlastní doménu. Takže adresa je "www.buty.cz". Všem je doporučuji, fungují sice už od začátku září, bohužel jsem na ně přišel až teď. Jsem rád že se k tomu konečně dostali, protože ty výtvory předtím byly opravdu strašné. Tak a teď k obsahu, uvedená historie je velmi podobná té, která je zde, nejspíš stejné zdroje, docela zajímavý videoarchív, pár pěkných fotek, mp3 z posledního alba. Graficky je to opravdu hezky uděláno, co se týče obsahu, jsem taky vcelku spokojen. Doufám jen, že se budou stránky dále doplňovat o věci přímo od Butů, jako např. fotky, další zajímavé informace (třeba o odchodu Nikose a Andrea), nevydané skladby apod. Tyto stránky chci zatím udržovat při životě, protože na těch oficiálních chybí veškeré texty, akordy, diskografie. A hlavně nemusím shánět nové informace po všech čertech, stačí si zajít přímo ke zdroji.
12.9.2000
Nějak už dlouho sem nic nepřibylo. Pokud někdo má něco, čim by mohl přispět, nechť mě kontaktuje. Bohužel se neděje tolik nových věcí a mám čím dál míň času i to co se děje sledovat. Takže prosím o jakoukoliv zajímavost, prostě o cokoliv. Dík.
27.7.2000
BUTY budou koncertovat v pátek 11.8.2000 v Kobeřicích, což je na Prajzke, takže všichni fandové z Prajzka a okolí Opavy mají přímo povinnost se tam dostavit. Bohužel víc nevím.
18.6.2000
Nic zvláštního, pouze jsem zjistil, že Hudba Praha a Tři sestry mají své oficiální stránky, tak jsem na ně přidal odkaz do odlezů. Sice to nesouvisí s Butama, ale přece český bigbít je český bigbít.
10.5.2000
Tak jsem se právě podíval na oficiální web Kročkova a zjistil jsem, že stránky BUTŮ jsou celé překopané (už asi po 158 během posledního půlroku). Přibyly nějaké nové kusé informace a hlavně kupa fotek. Proto na těchto stránkách budou fotky, které nepocházejí a ani nejsou na oficiálních stránkách. Používat budu výhradně fotky pocházejicí z nějakého (vesměs bulvárního) plátku. Jejich vlastní fotky nechám jejich vlastnímu webu. Taktéž zde nikdy nebudou jejich písně v MP3. A co se týče oficiálního webu, už by měli aspoň jednou dotánout ty stránky dotáhnout do konce. Vždy, než začnou plně fungovat, tak se změní jejich design a začínají zase znovu. Prostě hrůza. Dobrý příklad jsou stránky Kosmostour2000. Než byly plně zprovozněny, tak turné skončilo. No a teď jsou na ...
9.5.2000
Tímto se veřejně kaji za veškeré vykradení jakýchkoliv Buťáckých stránek. Jelikož se mi ozval (no ozval, pěkně a po právu mě osolil) František Eliaš, autor stránky s Buťáckými akordy, jež je pracně přepisoval a já mu je sprostě ukradl, veřejně se mu za to omlouvám. Ano, přiznávám, že valná část z těchto stránek není mé vlastní dílo. Myslím, že se to dá pochopit. Představa, že by všechny církevní spolky přepisovaly bibli na interfernet samostatně, bez vzájemného kopírování, mě prostě rozesmívá. Na svou omluvu mohu říci akorát, že žádné akordy nemohu sám přepisovat, jelikož jim vůbec nerozumím a díky mé neetičnosti jsem zachránil spoustu zajímavých informací, které jsou touto dobou už v nenávratnu. Pokud někdo pozná na mých stránkách svou vlastní práci, nechť se mě nezlobí a raději napíše, jeho práce v niveč nepřišla a já rád zveřejním jeho jméno pod (či nad) jeho dílo.
25.4.2000
Do archívu jsem přihodil nějaké fotky. Snad se vám budou líbit. Kdyby někdo měl nějaké jiné, rád je do archívu přiřadím.
13.4.2000
Ode dneška fungujou tyto stránky na jiné adrese a v jiné podobě. Byla mi vyčítána pomalost, reklamovost a nebutovost. Tak jsem je přemístil na jiný server, který je trochu rychlejší a hlavně zde není tak brutální reklama. A design jsem kapku pozměnil více v buťáckém duchu. Na dalším zkrášlování se neustálé maká. Z nějakých záhadných důvodů jsem nebyl na jejich koncertě, prosím všechny o zaslání vlastní recenze.
22.3.2000
Konečně jsem už dodělal všechny stránky týkající se akordů ke všem deskám. Bohužel toho není moc, ale aspoň něco. Z každé desky tak tři, čtyři písničky. A ještě taková malá zajímavost, pokud někoho zajímá co dělá Andrei Toader, tak teď bydlí v Praze a jeho jméno můžete najít v titulkách pořadů Čtvrtníček a ... coby scénaristu.
20.3.2000
Jelikož neustále dostávám e-maily s žádostmi o informace skrz Buťáckou koncertní šňůru, tak tady je: "KOSMOSTOUR2000". Pro jistotu jsem ji dal i na úvodní stránku. Odkaz je originál do Kročkova, takže je zaručena pravdivost. A ještě jsem ukořistil jejich adresu "nepoužité skladby", s různodivnými coververzemi jejich starších písniček. Obsahuje mimojiné také písničky od dalších kapel nahrávajících v Kročkově: FM Band, Alesh, Shemamforash.
13.3.2000
Tak Buťáci si odnesli dvě sošky okřídleného a padlého anděla. Jakožto skupina roku s albem roku "vyšachovali" ze hry Chinaski, Annu K a J.A.R. Na toto vítězství v této soutěži, jako na celou česko-moravsko-slezskou hudební scénu, nemám žádný názor. Nebo se mi ho nechce zveřejňovat.
25.2.2000
Opět jsem někde stáhl pár lyrik s akordy a hned je zde zveřejňuji. Zatím jen pár písniček z alb Ppoommaalluu a Ppoommaalluu + Jízda.
22.2.2000
Právě jsem se dozvěděl, že se Radek Pastrňák chystá na spolupráci k debutovému albu svého kamaráda z vojny olomouckého kytaristy Michala Drlíka. Za informace děkuji Ladislavu Dorazilovi z Olomouce.
20.2.2000
Ve čtvrtek 17.2.2000 jsem byl v Ostravce na koncertu Tří sester. Což sice nemá nic společného s těmihle stránkami, ale tím začíná celý zážitek. Takže koncert Tří sester byl v Tančírně (hudební bazar u Sýkorova mostu), končil tak asi kolem půlnoci. Poté následoval přesun do libovolně zvolené hospy. Tak jsme se přesunuli do hostince "U krokodýlího ocasu", kde čirou náhodou seděli někteří členové Tří sester a také Radek Pastrňák. Hned venku jsem se dal do řeči (a taky konzumaci vína Müller Thurgau) s Ing. Magorem Doležalem. Vevnitř jsem během večera také prohodil pár slov s Radkem, který byl mimochodem velice v pohodě a vůbec mu mé obtěžování zvlášť nevadilo. S Fanánkem Hagenem jsme chvilku kecali o jeho hodinkách (mimochodem velice moderních), které si nedávno zakoupil ve značkové prodejně pana Wonga. Zhruba po dvou hodinách jsme se začali ubírat k domovu (čili hotelu) a proto jsem se ještě na závěr večera s Radkem a Fanánkem rozloučil. Jelikož už tyto dva lidi takhle nablízku asi nikdy neuvidím (a už vůbec ne takhle pohromadě), mám z toho setkání docela pěkný pocit. A zpráva pro všechny fandy (a nejen z Ostravska), dle vlastních slov se Radek v tomto hostinci vyskytuje velice často.
15.1.2000
A zase díky Petru Šmídovi jsem přidal další akordy. Všechny akordy jsou k vidění pod odkazem "Tata + Nad stádem koní + Hajcman blues".
16.12.1999
Konečně jsem tady umístil ten oskenovaný obal Kapradí. Už jsem jsem se na to chystal, ale musím poděkovat Jiřímu Lepkovi, který mi ušetřil čas a oskenované Kapradí mi poslal.
7.12.1999
Opět díky Petru Šmídovi jsem zvelebil tyto stránky umístil jsem zde lyriky s akordy od dvou písniček, které jsou zatím k vidění pod tímto odkazem "Tata + Hajcman blues". Oprava všech dalších sekcí, kterých se to týká bude provedena později.
29.11.1999
Konečně jsem už přepsal ty texty. Najdete je v "Lyrikách". Booklet jsem ještě zatím neoskenoval.
26.11.1999
Tak už je to tady, nová deska je zde. Je naprosto fantastická, ale svůj osobní velmi stranný názor (i když jsem ho právě naznačil) si nechám pro sebe. Všechny potřebné údaje o nové desce už jsou podchyceny v "Deskách". Obrázek přední strany bookletu a lyriky celé desky zveřejním v nejbližších dnech. Další změny se objevily u jednotlivých desek, pak v Buťácké "Historii" a přidal jsem jeden důležitý odkaz do "Linků". Děkuji zvlášť firmě BMG za to, že mají pěkné stránky, které jsem vykradl a Petru Šmídovi za upozornění jejich existence. A na závěr se omlouvám Milanu Strakovi za mystifakaci, kterou jsem zde uvedl v souvislosti s jeho odchodem. A mimochodem, celé stránky teď využívají menší font (nějak se mi to nelíbilo na malém monitoru).
17.11.1999
Bohužel naplánované vydání desky 8.11.1999 nevyšlo a bylo odloženo na 22.11.1999. Agónie se prodlužuje.
8.11.1999
BUTY koncertovali v Londýně - píše zvláštní zpravodaj z Londýna: "Koncert se konal v patek 22.10.1999 v Londýnském Camden Town. Jmenovalo se to "Czech Night". Bylo to úžasný vidět a slyšet českou hudbu na anglické zemi. Bylo tam asi na tisíc Čechů a Slováků, kromě uvaděčů, ti byli angličtí a dávali to jasně najevo, jako tím, že na nás řvali po anglicku. Jenže my jsme je měli silně na háku. Venku asi 2 hodiny před začátkem čekalo víc než dvě stě lidí na lístky, my byli mezi těma, kteří lístky nesehnali. Ale myslím, že se tam dostal každý. Koncert začal skoro až v deset hodin a končil těsně po půl dvanácté. Buty jsme donutili asi dvakrát zahrát přídavek, když jsme je vydupávali potřetí, už nepřišli. Ale bylo to fakt super."
7.10.1999
Po zhlédnutí televizních zpráv jsem se dozvěděl, že BUTY nahrávají ve vlastním studiu v Beskydech novou desku, která má pracovní název KAPRADÍ. BUTY hrají už pouze v pěti, protože kapelu opustil Andrei Toader. Další zprávy se týkaly atmosféry při nahrávání a péče o kapelní kuchyni. Poté následoval recept na výbornou polévku z kozího sýra od Radka Patrňáka, který cituji jeho vlastními slovy: "do vařící vody se hodí kozí sýr, pak se to patnáct minut vaří a potom se to celé vyleje do hajzlu".
20.7.1999
Zahájení provozu stránek.
Design by www.borgo.cz | NAVRCHOLU.cz (C) Copyright by www.borgo.cz