Jak Buty a Romové točili Továrnu
Text: Vladimír Vlasák
Foto: Tomáš Martínek

K zastávce přijíždí starý autobus. Jeho dveře otevřete, jedině když vezmete za kliku. V řadách otřepaných sedadel jsou vidět siluety v placatých čepicích a kabátech vzor 1977. U zastávky ČSAD stojí dělníci s bandaskami, hnědými taškami a romský muzikant s futrálem. Hrne se dovnitř spolu s ostatními. Pak všichni vystoupí, tlačí se do bachratého vozidla ještě jednou a potom znovu. Také autobus nikam nemizí. Couvá a pak najíždí znovu před zastávku, kde promrzlí chlapi rytmicky podupávají...

Jedině zima a vesnice Dražice jsou v tomto příběhu skutečné. Kdyby nestála na druhé straně silnice kamera a režisér Zdeněk Suchý nevolal: "Radku, koukej se na kliku, když zavíráš ty dveře," ťukali by si chodci na čelo. Anebo by si mysleli, že se propadli zpátky do socialismu.

Chlapi v montérkách, pomačkaných bundách a ošuňtělých vaťácích jsou členové skupiny Buty, kteří zde natáčejí videoklip k nové písni Továrna. S falešnými zlatými zuby v ústech je bubeník Richard Kroczek někdo úplně jiný. Zato pokuřujícího Radka Pastrňáka v červené bundě pozná asi úplně každý. Hráč na klávesy Milan Nytra je nejserióznějším příslušníkem dělnické třídy. Ze svých čistých tesilek a světlého kabátu je úplně vedle.

Když štáb přestavuje kameru, muzikanti se nasoukají do osobních aut a zapínají topení,aby se zahřáli. "Proč točím videoklip v zimě? Protože v létě skupina ještě neměla hotovou desku," říká Zdeněk Suchý, jemuž Buty dali důvěru počtvrté.

Suchý jim režíroval také videoklip k písni Nad stádem koní. Kapela jej točila dva dny na zasněžené pláni. V ostrém ledovém větru pili kořalku a tlačili se k ohni, aby se udrželi při životě.

"Tam to bylo drsnější než natáčení tady v Dražicích," vzpomíná bubeník Richard Kroczek, který režiséra rád vytáčí. Každou chvíli se ho ptá, co přesně má před kamerou dělat, a vtipkuje na jeho účet. Kroczek se těší, až "Sucháč" konečně exploduje. První ze dvou natáčecích dní byl Zdeněk Suchý v klidu.

Videoklip Továrna má 43 obrazů a vypráví o Romovi, který pracuje ve fabrice, a o jeho rodině. "Romové jsou tady s námi, dobří i zlí, stejně jako my. Tak proč bychom s nimi nemohli natočit desku?" říká Radek Pastrňák. Ta vyšla před Vánocemi a dostala název Normale. Dříve než se proslavil v doprovodné kapele Marie Rottrové, zlínském AG Fleku a nyní ve vlastní skupině Buty, Pastrňák hrál v ostravské romské skupině. "Každý z nás si vzpomněl, že má nějakého romského kamaráda nebo známého," dodává Kroczek. Romského muzikanta hraje Jiří Žigmund, který také je skutečným hudebníkem a členem klasického Wihanova kvarteta. "Takováhle normální písnička je lepší než řeči o všelijakých plotech nebo politice. Strašně rád jsem si s klukama zahrál i v tomhle klipu," říká Žigmund.

Příloha Víkend Mladá fronta - Dnes 19.1.2002

Design by www.borgo.cz | NAVRCHOLU.cz (C) Copyright by www.borgo.cz