Františka už neomíláme!
Text: Ondřej Bezr
Foto: David Port

Ostravská skupina Buty přichází na Vánoce s dárkem pro svoje fanoušky v podobě záznamu z jarního koncertního turné, jenž vyjde u firmy BMG pod názvem Kosmotour 2000. Okolnosti jeho vzniku přibližuje bubeník Richard Kroczek a kytarista Radek Pastrňák.

LN: Proč jste se rozhodli vydat koncertní album?
Kroczek: S ostravskou televizí jsme se dohodli, že natočí koncert, který se bude vysílat 30. prosince. A protože se zvuk natáčel studiově, napadlo nás, že když už máme za sebou pět studiových alb, stálo by za to natočit víc koncertů a pokud se nahrávky povedou, vydat je jako "živák". Výsledkem je dvojalbum s třiceti písničkami, zaznamenanými na koncertech v Ostravě, Brně a Praze.

LN: V čem se podoby písniček liší od známých studiových verzí?
Kroczek: Především v aranžmá některé znějí výrazně odlišně. Je to vlastně jakýsi sampler písniček, které se nám dobře hrají na koncertech.

LN: Dá se tedy vnímat i jako "best of Buty" v živé podobě?
Kroczek: Ano. Ale nezůstalo jen u dvojalba. Zároveň s ním vychází i videokazeta s více než hodinovým záznamem ostravského koncertu, dokumentem o kapele a všemi klipy, které jsme natočili. A do třetice se objeví také vzpomínková kniha Radka Pastrňáka. Takže by to mohl být takový úhledný vánoční balíček. Všechny tři komponenty se budou prodávat samostatně, ale uvažujeme i o limitované sérii kompletních "dárků pod stromeček" pro ty, kteří mají hodně penízků.

LN: Jak se stal z Radka Pastrňáka"spisovatel"?
Pastrňák: Starý kamarád z folkových kruhů Petr Rímský mi navrhl, abych pro jeho nakladatelství s nějakým psavcem připravil autobiografii. Neodmítl jsem to, s Dušanem Bořeckým jsme se zavřeli u mě na chalupě, nakoupili nějaké lihoviny a levné cigarety, nastartovali jsme agregát, protože tam nemám elektrický proud, zapojili počítač a po měsíci a půl byla kniha hotová.

LN: To ovšem vyžadovalo hodně času!
Pastrňák: My jsme zrovna nehráli.
Kroczek: V současné době Buty dělají jen jedno turné ročně plus pár satelitních koncertů na festivalech. Víc hrát není možné. Muzikanti z Prahy mohou dělat nějaká stabilní "kolečka" po klubech, ale u nás je to nereálné.

LN: Na dvojalbu budou i písničky z debutu Pískej si, pískej. Ten je před vašimi fanoušky trochu utajený.
Kroczek: Úplně utajený není, prodává se dodnes. Firmě Monitor EMI, u které vyšel, nicméně končí v těchto dnech smlouva.
Pastrňák: Chystá se jednání o budoucnosti Pískej si, pískej. Buď se dohodneme s Monitorem na reedici, nebo zkusíme materiál odkoupit a vydat znovu u BMG.
Kroczek: Na živém dvojalbu ovšem je z první desky šest písniček.

LN: V současné době je silný trend elektronických remixů. Buty o nich neuvažují?
Pastrňák: Do budoucna je to možné, i když já osobně se tomu trošku bráním. Kabáty našich písniček nejsou náhodné, pipláme se s nimi a vždycky dbáme na to, aby souvisely s textem. Ale pokud za námi někdo přijde s verzí, která se nám zalíbí, určitě se nebudeme bránit.
Kroczek: Já bych si to někdy jako "studijní práci" rád vyzkoušel i sám. Ale zatím nebyl čas. Ono udělat dobrý remix, který písničku nepoškodí, není jednoduché. Slyšel jsem jich spoustu, ze kterých se mi doslova obracel žaludek. Tak dobrých, jako je třeba Stingova Desert Rose, je hodně málo.

LN: Je pozice, ve které Buty coby jedna z nejpopulárnějších skupin jsou, v něčem svazující?
Pastrňák: Pro mě to je čím dál těžší. Výhoda samozřejmě je, že když děláme koncert, dá se předpokládat, že na něj někdo přijde. Když člověka nikdo nezná, musí mít velké štěstí, aby na sebe upozornil. Jenomže pokračování je o to těžší, že svůj díl pohledu na svět odevzdáš už na začátku a dál to musí bavit především tebe.

LN: Když se některá vaše písnička hodně hraje v rádiích, přestanete ji mít rádi? Narážím na to, že jste na živé album nezařadili váš asi největší hit František.
Pastrňák: Samozřejmě, je to přesně ten důvod. Jsou hitovky, které mě osobně pořád baví - Mám jednu ruku dlouhou nebo Jednou ráno si na koncertě vždycky rád zahraju. Františka ale prostě bylo v mediích moc a není důvod ho nadále omílat.
Kroczek: My samozřejmě nemůžeme ovlivnit, jestli tu kterou písničku rádia mají nebo nemají hrát. Jediné, co můžeme, je to rádio vypnout. Všecko, co se přežene, se časem zají. A neplatí to jen pro písničky.

Příloha Kultura Lidové noviny 30.11.2000

Design by www.borgo.cz | NAVRCHOLU.cz (C) Copyright by www.borgo.cz