Zahltíme Česko naší tvorbou
Text: Josef Bouška
Foto: Repro LN

Objevem letošního roku se může stát skupina Laputa, která letos v březnu vydá své první album. Tvoří ji tři současní a jeden bývalý člen populárního souboru Buty a dva muzikanti z dnes již neexistující formace Narvan. Hudba Laputy je nezařaditelná, lehce klouže z žánru do žánru a přitom neztrácí originalitu. Rozhovor se zpěvákem Andrelem Toaderem se nesl ve znamení mírně absurdního humoru, který ještě umocňovaly občasné vstupy jeho spoluhráčů.

LN: Odkud vzešel nápad založit Laputu?
Všichni se už delší dobu známe a chtěli jsme si zahrát dohromady. Je zajímavé působit ve více kapelách, protože si můžeme vyzkoušet jinou hudbu. Laputu bereme jako dlouhodobý projekt, otázka však je, jak intenzívní. Někteří z nás zároveň působí v Butech, takže rozjezd bude pomalý - sem tam koncert v klubu, v létě snad na festivalech, ale koncertní turné zatím neplánujeme.

LN: Hudba na desce,která vyjde začátkem jara, je mimořádně veselá. Až to občas vypadá, že si z české hudební scény děláte pořádnou srandu.
Nejen z české. Bavíme se, nemáme ambice ukazovat světu, že jsme umělci. Nikoho jsme však parodovat nechtěli, až na píseň Mít tak vlastní kamión, která je jako stvořená pro Karla Gotta. Jenže on by nikdy nezpíval text "... dozrál lásky žampión ", a tak to zůstalo na nás. Natáčení jsme si užili, v poslední skladbě jsem se dokonce začal smát ... Uvědomil jsem si, co zpívám za text, a už jsem to neustál...

LN: S jakým úspěchem se podle vás album - a potažmo Laputa - setká u veřejnosti?
Andrei Toader: Obrovským.
Petr Vavřík: Žádným.

LN: Komu hlavně je vaše muzika určena? Mladým, starým, intelektuálům... ?
Celému světu. Už teď se hlásí miliony dobrovolníků z Ameriky, kteří chcou dělat naše publikum. Potáhnou v koňských povozech od západočeských hranic na východ, vybijí původní obyvatelstvo a přitom budou poslouchat naše desky.

LN: Dá se Laputa vůbec stylově zařadit?
Nechceme a neumíme působit v jednom žánru, baví nás muzika jako taková. Když začneme skládat, většinou se to vyvrbí samo. Nevím, co hrajeme za styl, ale já osobně bych chtěl být cyklostyl, to už je dnes vzácnost.

LN: Název Laputa - proč jste si jej vybrali?
To byl létající ostrov z Gulliverových cest od Jonathana Swifta.

LN: Víte, že ve španělštině znamená výraz laputa dost nelichotivé označení pro lehkou ženu?
No právě. Swift se kdysi zamiloval do jedné španělské prostitutky a po ní pak v knížce pojmenoval ostrov. A my se jmenujeme po tom ostrovu.

LN: Co je pro vaši hudbu nejdůležitější?
Aby nás bavila a bylo v tom nějaké dobrodružství. Každá písnička by měla mít vlastní tvář a něco vyjadřovat. Rozhodně je důležitější, aby muzika byla dobrá, než aby se líbila nějakému konkrétnímu publiku.

LN: Jaké máte s Laputou další plány?
Podle smlouvy musíme udělat tři desky, čímž je naše budoucnost na nějakou dobu daná. Dlouhodobě plánujeme zahltit český trh naší tvorbou.

Příloha Kultura Lidové noviny 25.1.2001

Design by www.borgo.cz | NAVRCHOLU.cz (C) Copyright by www.borgo.cz